Artykuł archiwalny
2009-04-08 11:48:02
Załącznik do Uchwały Nr 7/III/04 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników ZGKiM Sp. z o.o. w Kadzidle
Regulamin Rady Nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedzibą w Kadzidle, uchwalony przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w dniu 28 maja 2004 r.
R E G U L A M I NRady Nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kadzidle, uchwalony przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w dniu 28 maja 2004 r.
I. Postanowienia ogólne
§ 1- Regulamin określa organizację, zadania i sposób ich realizacji przez Radę Nadzorczą Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Kadzidle, zwaną dalej „Spółką”.
- Rada Nadzorcza, zwana dalej „Radą”, jest organem nadzoru i kontroli wewnętrznej Spółki.
- Rada działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 z późn. zm.), Kodeksu spółek handlowych, umowy Spółki, uchwał Zgromadzenia Wspólników oraz niniejszego Regulaminu.
- Rada podejmuje czynności z własnej inicjatywy, na wniosek Zarządu, na wniosek Wspólników oraz na żądanie uprawnionych organów administracji publicznej rządowej i wymiaru sprawiedliwości.
- W razie sprzeczności interesów Spółki z osobistymi interesami członka Rady, jego małżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia, członek Rady winien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i zażądać zaznaczenia tego
w protokole. - Członków Rady obowiązują ograniczenia wynikające z art. 13 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397
z późn. zm.).
II. Skład Rady Nadzorczej i tryb jej powoływania
§ 2- Rada składa się z trzech członków powoływanych drogą głosowania przez Zgromadzenie Wspólników spośród osób, które złożyły egzamin w trybie przewidzianym w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji.
- Kadencja Rady trwa trzy lata i ustaje z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającego sprawozdane finansowe za ostatni rok obrotowy kadencji.
- Członkowie Rady mogą być w każdej chwili odwołani przez Zgromadzenie Wspólników.
- Bezpośrednio po powołaniu, członkowie Rady w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów obecnych na posiedzeniu wybierają ze swego grona Przewodniczącego, Zastępcę oraz Sekretarza.
- Mandat członka Rady wygasa przed upływem kadencji:
1) wskutek odwołania przez Zgromadzenie Wspólników,
2) w razie złożenia pisemnej rezygnacji,
3) w razie śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych.
- W wypadku gdy skład Rady nie jest zgodny z postępowaniem § 2 ust. 1, jego uzupełnienie następuje na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników, w sposób określony w § 2 ust. 1.
III. Zadania i kompetencje Rady Nadzorczej
§ 3- Do kompetencji Rady należy rozstrzyganie o sprawach, które nie są zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Zgromadzenia Wspólników, ani też nie należą do zakresu działania Zarządu. W szczególności do obowiązków Rady należy:
1) badanie bilansu oraz rachunku zysków i strat Spółki,
2) badanie sprawozdania Zarządu oraz jego wniosków co do podziału zysków lub pokrycia strat,
3) składanie Zgromadzeniu Wspólników dorocznego sprawozdania z wyników badań wymienionych w punktach 1 i 2,
4) zawieszanie z ważnych powodów w czynnościach członków Zarządu,
5) opiniowanie spraw objętych porządkiem obrad nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników,
6) zwoływanie zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, jeżeli Zarząd nie zwołał go w ustawowym terminie,
7) zgłaszanie wniosków o zwołanie przez Zarząd nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników,
8) zwoływanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, jeżeli Zarząd nie zwołał Zgromadzenia w terminie dwóch tygodni od zgłoszenia żądania jego zwołania,
9) uchwalanie planów Spółki,
10) określanie zasad i wysokości wynagrodzenia należnego członkom Zarządu oraz ich udziału w zyskach Spółki,
11) powoływanie oraz odwoływanie członków Zarządu oraz reprezentowanie Spółki w sporach z członkami Zarządu,
12) uchwalanie Regulaminu pracy Zarządu Spółki,
13) opiniowanie wniosków Zarządu w sprawach nabycia, obciążenia oraz zbycia nieruchomości Spółki,
14) nadzorowanie wykonywania uchwał Zgromadzenia Wspólników przez Zarząd Spółki,
15) wyrażanie zgody na zbycie przez Zarząd środków trwałych Spółki, których wartość przewyższa ¼ (jedną czwartą) część wysokości kapitału zakładowego Spółki.
- W celu wykonywania swych czynności Rada może przeglądać każdy dział czynności Spółki, żądać od Zarządu sprawozdań i zaleceń oraz sprawdzać księgi i dokumenty.
- Przewodniczący Rady na podstawie uchwały Rady zawiera w imieniu Spółki umowy o pracę oraz wszelkie inne umowy z członkami Zarządu.
- Członkowie Rady mogą uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu na podstawie uchwał Rady lub na zaproszenie Prezesa Zarządu.
IV. Tryb zwoływania i prowadzenia obrad Rady Nadzorczej
§ 4- Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na trzy miesiące lub częściej według potrzeb, w siedzibie Spółki lub innym miejscu wskazanym przez Radę.
- Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy lub na uzasadnione pisemne żądanie któregokolwiek z członków Rady, a także na wniosek Zarządu. Przewodniczący poprzedniej kadencji zwołuje i otwiera pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady i przewodniczy na nim do chwili wyboru nowego Przewodniczącego.
- Członków Rady zawiadamia się o posiedzeniu listami poleconymi, które należy wysłać co najmniej na siedem dni przed terminem posiedzenia. Posiedzenie zwołane w inny sposób może się ważnie odbyć jeżeli wszyscy członkowie Rady stawili się na tak zwołane posiedzenie.
- Posiedzenia Rady są ważne, jeżeli wszyscy jej członkowie zostali o nich zawiadomieni, a co najmniej dwóch z nich jest obecnych na posiedzeniu.
- Rada obraduje zgodnie z porządkiem obrad wskazanym w zawiadomieniu lub przyjętym jednogłośnie przez wszystkich obecnych na posiedzeniu członków Rady.
- Rada podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów członków obecnych na jej posiedzeniu.
- Tajność głosowania zarządza Przewodniczący w sprawach personalnych, jak również na wniosek chociażby jednego członka Rady w każdej innej sprawie.
- Każdy z członków Rady może głosować „za”, „przeciw” lub „wstrzymać się” od głosu. W przypadku równych ilości głosów „za” i „przeciw”, o przyjęciu lub odrzuceniu uchwały decyduje głos Przewodniczącego.
- Posiedzenia otwiera, prowadzi i zamyka Przewodniczący.
- Po otwarciu posiedzenia i stwierdzeniu jego prawomocności, Przewodniczący poddaje pod głosowanie porządek obrad.
- Do proponowanego porządku obrad członkowie Rady mogą wnieść uzupełnienia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem posiedzenia. Uzupełnienie porządku obrad wymaga zgody wszystkich członków Rady.
- Rada Nadzorcza obraduje zgodnie z porządkiem obrad, przyjętym przez obecnych na posiedzeniu członków Rady.
- Przy omawianiu i dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad Przewodniczący udziela głosu według kolejności zgłoszeń. Przewodniczący może udzielić głosu osobom zaproszonym na posiedzenie.
- W sprawie formalnej Przewodniczący może udzielić głosu poza kolejnością w każdej chwili.
- Po omówieniu każdego punktu obrad Przewodniczący stawia wniosek o podjęcie stosownej uchwały.
- W posiedzeniu Rady mogą uczestniczyć członkowie Zarządu lub inne zaproszone osoby, lecz bez prawa do udziału w głosowaniu.
- Członkowie Rady i osoby zaproszone są zobowiązani do nie ujawniania przebiegu posiedzenia, o ile Rada nie postanowi inaczej. Informacji o przebiegu posiedzeń i stanowisku Rady udziela Przewodniczący lub z jego upoważnienia Zastępca.
- Uchwały podpisują wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie Rady. Uchwały są niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu siedmiu dni dostarczane Zarządowi Spółki.
- Korespondencję w imieniu Rady prowadzi Przewodniczący lub z jego upoważnienia Zastępca.
- Uchwały Rady numeruje się w następujący sposób: arabskimi cyframi jako pierwszymi oznaczającymi kolejny numer uchwały, łamane przez rzymskie cyfry oznaczające kolejny numer posiedzenia, łamane przez dwie arabskie cyfry aktualnego roku kalendarzowego.
- Z każdego posiedzenia Rady sporządzany jest protokół przez Sekretarza Rady lub przez osobę wyznaczoną przez Przewodniczącego. Treść protokołu jest przyjmowana na koniec posiedzenia i podpisywania przez Przewodniczącego.
- Protokół powinien zawierać:
1) kolejny numer,
2) datę i miejsce posiedzenia,
3) listę obecnych członków Rady i ewentualnie innych osób obecnych na posiedzeniu,
4) zatwierdzony porządek obrad,
5) treść wystąpień uczestników posiedzenia, treść uchwał i ich numery objętych głosowaniem oraz wyniki głosowania nad poszczególnymi uchwałami,
6) podpisy obecnych członków Rady.
- Protokoły winny być zebrane w jednej teczce protokołów i przechowywane w biurze Zarządu Spółki
- Uchwały i protokoły powinny być rejestrowane w rejestrze uchwał i protokołów, według kolejności ich podejmowania i sporządzania.
- Do obowiązków Przewodniczącego Rady należy w szczególności:
1) organizowanie i koordynowanie prac Rady,
2) zwoływanie i przewodniczenie na posiedzeniach Rady,
3) nadzór nad przygotowywaniem dokumentów będących przedmiotem posiedzeń Rady,
4) reprezentowanie Rady wobec Zgromadzenia Wspólników i Zarządu w okresach między posiedzeniami Rady,
5) zawieranie w imieniu Spółki umów o pracę z członkami Zarządu, po podjęciu stosownej uchwały.
- Pod nieobecność Przewodniczącego Rady pracami kieruje i przewodniczy jej posiedzeniom Zastępca Przewodniczącego.
- W imieniu Rady, pisma i dokumenty, poza przypadkami wskazanymi w niniejszym Regulaminie, podpisuje Przewodniczący lub Zastępca.
V. Postanowienia końcowe
§ 8- Członkowie Rady za wypełnianie swoich funkcji otrzymują wynagrodzenie ustalone przez Zgromadzenie Wspólników.
- Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest przez Spółkę. Wynagrodzenie, o którym mowa w art. 1 nie wyklucza otrzymywania dodatkowych wynagrodzeń za czynności, dokonywane na rzecz Spółki. O dochodach uzyskanych za wykonanie tych czynności członek Rady jest zobowiązany powiadomić Radę.
- Koszty działalności Rady pokrywa Spółka.
- Rada korzysta z pomieszczeń biurowych, urządzeń i materiałów Spółki.
- Obsługę administracyjno-techniczną zapewnia sekretariat Zarządu Spółki.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie postanowienia umowy spółki, ustawy.
- Zmiana niniejszego Regulaminu może nastąpić wyłącznie w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia.
Informacje o artykule
Autor: | Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Z |
---|---|
Zredagował(a): | Sylwester Marchewka |
Data powstania: | 08.04.2009 11:48 |
Data ostatniej modyfikacji: | |
Liczba wyświetleń: | 500 |
Artykuły archiwalne
Lp. | Tytuł | Data modyfikacji | Zredagował |
---|